آرام بند چیست و چگونه کار می‌کند!

فهرست مطالب
آرام بند چیست
آرام بند چیست

همه شما ممکن است برایتان پیش آمده باشد که به طور ناگهانی با صدای بسیار بلند بسته شدن یکباره درب از جا پریده باشید. در حالت دیگر به دلیل مشغله زیاد، فراموش کرده‌اید درب را پشت سر خود ببندید و مکان را ترک کنید. گاهی اوقات افراد فراموش می‌کنند درب را پشت سر خود ببندند یا بر اثر تغییرات هوای درون محیط (به خصوص در بهار و تابستان به خاطر روشن بودن وسایل سرمایشی) یکباره درب‌ها محکم بسته شده و سر و صدای فراوانی تولید می‌کنند.

 شما با نصب آرام بند در پشت درب منزل، مغازه، فروشگاه‌ها، ادارات و … به راحتی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید.

آیا می‌دانید آرام بند چیست و چگونه کار می‌کند؟! در این مطلب پس از تعریف آرام بند، انواع مختلف آن و همین‌طور نحوه کارکرد این محصول کاربردی، به همه سؤالات ایجاد شده در ذهنتان پاسخ خواهیم داد.

آرام بند چیست

آرام بند چیست

آرام بند چیست؟

آرام بند یک وسیله مکانیکی است که به صورت اختیاری و در صورت نیاز پشت درب نصب می‌گردد. اتصال این وسیله به درب سبب افزایش طول عمر قفل و دیگر اجرای در می‌شود. علاوه بر این از بسته شدن ناگهانی درب جلوگیری نموده و مانع از تولید سر و صدای گوش خراش می‌شود.

از طرفی پس از باز کردن درب می‌توان از بسته شدن آن اطمینان حاصل نمود؛ زیرا به جهت اینکه یک حالت فنر مانند در آن وجود دارد پس از باز شدن و عبور افراد از درون درب، به آرامی و با سرعت مناسب بدون ایجاد صدا بسته شده یا روی هم قرار می‌گیرد.

 به طور کلی آرام بندها به دو دسته کنترلی و غیر کنترلی تقسیم می‌شوند. از لحاظ نحوه کاربری نیز به صورت آشکار یا پنهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به ابعاد و اندازه و شیب احتمالی در محیط آرام بندها قابلیت تنظیم از 10 درجه تا 18 درجه دارند. برای این کار از جک و بازوهای کنترل شونده استفاده می‌گردد.

 

بررسی کاربردی 0 تا 100 راهنمای خرید آرام بند درب
بیشتر بخوانید

 

آرام بند از چه اجزایی تشکیل شده و چگونه کار می‌کند؟

به طور کلی اجزای سازنده آرام بند عبارتند از:

 • پیچ تنظیم سرعت
 • بازو (اصلی)
 • پاشنه یا کفشک بازویی
 • ساعد بازویی

پیچ تنظیم سرعت

با توجه به نوع، ابعاد، اندازه و کاربری محیط همواره نیاز است که درب‌ها با یک سرعت مشخص باز و بسته شوند. علاوه بر این تعداد و حجم ارباب رجوع نیز می‌تواند سبب تغییر در تنظیم سرعت آرام بند درب شود. پیچ تنظیم سرعت این کار را به سادگی برای ما میسر می‌سازد. بدین صورت که با تنظیم آن (شل و سفت کردن پیچ تنظیم) سرعت بسته شدن درب کم یا زیاد می‌شود. به عبارت دیگر پیچ تنظیم سرعت با کنترل آیرودینامیکی هوای درون مخزن پاشنه موجب تنظیم سرعت باز و بسته شدن درب موردنظر می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که برحسب تعداد پیچ‌های به کار رفته در آرام بند، نوع حرکت آن نیز متفاوت خواهد بود. به طور مثال در آرام بند دو زمانه از دو پیچ و برای آرام بند سه زمانه از سه پیچ استفاده می‌شود.

پس از پاسخ به سؤال آرام بند چیست؟ ممکن است سؤالات دیگری مثل که آرام بند دو زمانه چیست؟ و آرام بند سه زمانه چیست؟ در ذهن شما ایجاد شده باشد. در پاسخ می‌توان گفت با توجه به نوع حرکت آرام بند تعداد پیچ تنظیم سرعت در آنها متفاوت است. یعنی در آرام بند دو زمانه از دو پیچ تنظیم و در آرام بند سه زمانه از سه پیچ تنظیم سرعت استفاده شده است. به عبارت دیگر آرام بند دو زمانه با حرکت و آرام بند سه زمانه با سه حرکت بسته می‌شود.

بازوی اصلی

این بخش از آرام بند محور اصلی گردش فنر است و تمام سنگینی و فرآیند باز و بسته شدن درب به وسیله بازوی اصلی انجام می‌شود. بازوی اصلی آرام بند به طور مستقیم به چرخ دنده عمودی پاشنه متصل شده و نسبت به دیگر بازوها از ضخامت بیشتری برخوردار است. به طور کلی تنظیماتی که به وسیله پیچ تنظیم سرعت انجام می‌گیرد، به وسیله بازوی اصلی روی درب اعمال می‌شود.

پاشنه یا کفشک بازوئی

این قسمت نیز پس از بازوی اصلی از اجرای مهم و اساسی آرام بند است. پاشنه وظیفه باز و بسته شدن درب را بر عهده دارد. کارکرد پاشنه بدین صورت است که دو فنر به یک پیستون دارای شیار متصل شده اند و یک چرخ دنده عمودی پاشنه را کنترل می‌کند.

 از همه مهم‌تر تحمل میزان وزن درب، کنترل بازوهای اصلی و فرعی و نیز مدیریت زمان هماهنگی کارکرد اجزا آرام بند به عهده پاشنه یا کفشک بازوئی است. یکی از عوامل تأثیرگذار در نحوه عملکرد آرام بند، وزن درب است. به همین دلیل در هنگام خرید و انتخاب پاشنه و سایر اجزای آرام بند دقت کنید تا اجزای خریداری شده متناسب با وزن و ابعاد در باشند.

 برای آسودگی خاطر و رفاه حال شما مشتریان و مصرف کنندگان گرامی در وب سایت «آتی یراق» بستری فراهم شده تا بتوانید آرام بند را متناسب با ابعاد و اندازه درب مورد استفاده خریداری نمائید.

ساعد بازویی

این بخش به عنوان بازو و تکیه گاه در آرام بند استفاده می‌شود. به نظر شما وظیفه این قطعه در آرام بند چیست؟

این قطعه اساسی سبب اتصال آرام بند به چارچوب می‌شود. ساعد بازویی در هنگام باز و بسته شدن درب به طور ناگهانی یا بروز شتاب، از برخورد سریع درب با چارچوب جلوگیری نموده و مانع از خسارات فیزیکی به درب و آرام بند می‌گردد.

آشنایی با برخی از انواع آرام بند موجود در بازار

پس از آشنایی با آرام بند و نحوه عملکرد آن به‌منظور انتخاب و خرید یک وسیله متناسب با محیط می‌بایست با انواع آرام بند موجود در بازار به طور نسبی آشنایی داشته باشید. در این خصوص سؤالات و انواع مختلفی از آرام بند وجود دارد. بعضی از این سؤالات عبارتند از:

 • آرام بند سبک چیست؟
 • آرام بند سنگین چیست؟
 • آرام بند دو زمانه چیست؟
 • آرام بند سه زمانه چیست؟

در پاسخ به سؤالات بالا می‌توان گفت هر یک از آرام بندهای موجود در بازار دارای خصوصیات منحصر به فردی بوده و برای کار خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل برای هر یک از آنها نام خاصی تعیین شده است.

آرام بند سبک چیست

آرام بند سبک چیست

آرام بند سبک چیست؟

به آرام بندهایی که برای استفاده در درب‌های معمولی و سبک استفاده می‌شود، آرام بند سبک گفته می‌شود. این مدل از آرام بند با توجه به ابعاد و اندازه متوسط و سبک بیشتری برای مصارف خانگی و کم رفت و آمد استفاده می‌شود.

آرام بند سنگین چیست

آرام بند سنگین چیست

آرام بند سنگین چیست؟

این مدل از آرام بند با توجه به قطعات ساخته شده، ضخامت، ابعاد و اندازه برای درب‌های به نسبت بزرگ و پر رفت و آمد مورد استفاده قرار می‌گیرد. طول عمر بالا، کنترل مناسب درب و جلوگیری از ضربات وارده به درب و ستون از مزایای آرام بند سنگین است.

آرام بند دو زمانه چیست

آرام بند دو زمانه چیست

آرام بند دو زمانه چیست؟

به آرام بندی که با دو حرکت کوتاه موجب توقف و بستن شدن درب می‌شود، آرام بند دو زمانه گفته می‌شود. سرعت باز و بسته شدن آرام بند دو زمانه به وسیله پیچ تنظیم سرعت قابل افزایش و کاهش است. به عبارت دیگر می‌توان سرعت باز و بسته شدن درب‌ها را به صورت دلخواه و براساس میزان رفت و آمد تنظیم نمود.

آرام بند سه زمانه چیست

آرام بند سه زمانه چیست

آرام بند سه زمانه چیست؟

این مدل از آرام بند نیز مانند مدل دو زمانه عمل می‌کند. با این تفاوت که مجهز به قفل برقی برای بسته شدن درب است. در صورتی که تمایل ندارید درب باز شود، می‌توانید به صورت برقی درب را قفل نموده و مانع ورود یا خروج افراد شوید.

در هنگام انتخاب و خرید آرام بند حتماً به ابعاد و اندازه درب توجه کنید. در صورت عدم رعایت این اصول نه تنها وسیله شما کارایی مناسبی نخواهد داشت، بلکه ضربات ناگهانی به درب و دیگر اجزای آن وارد شده و موجب خرابی زود هنگام آرام بند و درب می‌شود.

فنرها را می‌توان بخش قدرتی آرام بند به شمار آورد. براساس اندازه و نمره فنر آرام بندها به هفت سایز تقسیم بندی می‌شود. که عبارتند از:

 • سایز شماره یک: برای درب‌های کمتر از 20 کیلوگرم.
 • سایر شماره دو: برای درب‌های بین 20 تا 45 کیلوگرم.
 • سایز شماره سه: برای درب‌های بین 45 تا 60 کیلوگرم.
 • سایز شماره چهار: برای درب‌های بین 60 تا 80 کیلوگرم.
 • سایز شماره پنج: برای درب‌های بین 80 تا 100 کیلوگرم.
 • سایز شماره شش: برای درب‌های بین 100 تا 120 کیلوگرم.
 • سایز شماره هفت: برای درب‌های 120 کیلوگرم به بالا.

پس از آشنایی نسبی با مفهوم آرام بند یا این تعریف که “آرام بند چیست؟” و براساس سایز بندی هفت گانه می‌توان درب‌های کمتر از 20 کیلوگرم تا 45 کیلوگرم را در مجموعه درب‌های سبک و بالاتر از 45 کیلوگرم را در مجموعه درب‌های سنگین قرار داد. اما توجه داشته باشید اگر برای درب‌های بالای 20 کیلوگرم آرام بند سنگین نصب کنید، به نسبت طول عمر بیشتر و عملکردی بهتری خواهد داشت.

مزایای استفاده از آرام بند ها

1- ایمنی بیشتر در شرایط خاص مانند آتش سوزی

در هنگام آتش سوزی شرایطی نامساعد ایجاد شده و دود تمام فضای محیط را در بر می‌گیرد. در این گونه موارد استفاده از آرام بند یک بازه زمانی مناسب برای جابجایی افراد فراهم نموده و از پخش شدن دود به دیگری بخش‌های ساختمان جلوگیری می‌کند.

2- کاهش مصرف انرژی

یکی از مشکلاتی که همیشه وجود داشته، باز بودن درب در فصل سرما و گرما است. این امر سبب هدر رفتن انرژی زیادی می‌شود. آرام بندها به دلیل اینکه پس از هر بار رفت و آمد موجب بسته شدن درب می‌شوند، تا حد زیادی مصرف انرژی را کاهش می دهد.

3- ایجاد امنیت یکپارچه و همیشگی در محیط های خانگی و اداری

از آنجایی که آرام بند پس از ورود یا خروج افراد سبب بسته شدن درب می‌شود، امنیت محیط را افزایش داده و آرامش خاطر و نظم را به ارمغان می‌آورد.

4- سهولت و اطمینان خاطر در زمان عبور و مرور سالمندان و کودکان

بعضی از درب‌ها وزن سنگینی دارند و افراد سالمند و خردسال نمی‌توانند به راحتی آنها را باز کرده و ببندند. آرام بند این مشکل را برطرف نموده و شرایطی مناسب برای رفت و آمد این گونه افراد مهیا کرده است.


جمع بندی

در این مقاله با پاسخ به سؤال “آرام بند چیست؟” درباره محصولی صحبت کردیم که با توجه به اندازه و ابعاد کوچک خود تأثیر بسزایی در زندگی خانگی و اداری دارد. این وسیله پرکاربرد نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا در مدل های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در زمان خرید این محصول حتماً به ابعاد، اندازه و وزن درب مورد استفاده توجه کنید. بعضاً پیش آمده که افراد با انتخاب نادرست آرام بند از عملکرد آن ناراضی بوده و موجب خرابی زودهنگام آن شده اند.

 شما می‌توانید با مراجعه به وب سایت «آتی یراق» آرام بند مدنظر خود را مطابق با معیارهایی که ارائه نمودیم، انتخاب و خریداری نمائید. در این سایت بستری فراهم شده تا با بررسی مشخصات، ابعاد، اندازه، کاربردها و نظر کاربران درباره محصولات، بتوانید یک انتخاب صددرصد تضمین شده و موفقیت آمیز داشته باشد.

LinkedIn
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

سبد خرید