نحوه تعویض روغن آرام بند

فهرست مطالب
تعویض روغن آرام بند
تعویض روغن آرام بند

همواره برای افزایش طول عمر و به حداکثر رساندن میزان بهره‌وری و کیفیت تجهیزات می‌بایست به طور مستمر آنها را مورد بازدید و بررسی قرار داد. آرام بندها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و باید به طور مداوم آنها را چک کرده و در صورت خرابی نسبت به رفع عیب آنها اقدام نمود. آرام بندها بر اساس نوع و میزان مصرف با گذشت زمان دچار فرسایش می‌شوند. روغن ریزی آرام بند یکی از مشکلات عمده این وسیله است که در نحوه عملکرد آن اختلال ایجاد نموده و باعث خرابی آن می‌شود. گاهی اوقات ممکن است نشتی روغن دلایل جزئی داشته باشد و بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن آن را برطرف ساخت. اما در بعضی از آرام بندها، به دلیل استفاده مستمر از آن، روغن درون وسیله کیفیت خود را از دست داده و تنها با تعویض روغن آرام بند می‌توان آن را به مدار عملکرد باز گرداند. در این بخش قصد داریم با آموزش تعویض روغن آرام بند، شما را در تعمیر و نگهداری این محصول کاربردی یاری رسانیم.

نحوه تعویض روغن جک آرام بند

نحوه تعویض روغن جک آرام بند

روغن در آرام بند، درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی چه کاری انجام می‌دهد؟

وقتی صحبت از درب‌های معمولی و اتوماتیک می‌شود، اولین چیزی که به ذهن می‌رسد استفاده از آرام بند برای افزایش امنیت و عمر درب و دیگر اجزای آن است. تاکنون دقت کرده‌اید که چرا آرام بندها این‌قدر آرام و روان حرکت می‌کنند؟ به نظر شما دلیل حرکت آهسته و روان آنها چیست؟ اگر آرام بند در هنگام فعالیت سروصدا تولید می‌کرد؟ باز از آن استفاده می‌کردید؟ تعویض روغن آرام بند به چه صورت انجام می‌شود؟ و بسیاری سؤالات دیگر. در پاسخ می‌توان این طور بیان کرد که؛ درون محفظه آرام بند قطعاتی مثل چرخ دنده، پاشنه و فنر وجود دارد که با حرکت و فعالیت این اجزاء آرام بند به حرکت درآمده و سبب باز و بسته شدن درب می‌گردد. از آنجایی که حرکت قطعات و پیچش چرخ دنده‌ها سبب ایجاد یک اصطکاک نسبی می‌شود؛ به منظور جلوگیری از فرسایش و به حداقل رساندن آن، درون محفظه (قاب) آرام بند روغن ریخته می‌شود. این روغن صنعتی سبب روان کاری اجزاء شده و طول عمر آنها را افزایش می‌دهد. به همین دلیل در هنگام عملکرد آرام بند شما شاهد یک حرکت روان و بدون سروصدا هستید. علاوه بر این بیشترین میزان استفاده از روغن‌های روان کننده برای درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی است.

«نکته قابل توجه اینکه؛ در آرام بندهای ساده و ابتدایی روغن وجود ندارد؛ در این صورت می‌توان هر از چند گاهی آن را باز کرده و به وسیله روغن یا گریس روان کاری کرد. در آرام بندهای به نسبت بزرگ‌تر و پیشرفته‌تر مقدار کمی روغن برای حرکت روان اجزاء و قطعات وجود دارد. تعویض روغن آرام بند درب اغلب برای جک آرام بند درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بدین جهت می‌تواند با آگاهی از نحوه تعویض روغن جک آرام بند به سادگی این کار را انجام دهید.»

تعویض روغن آرام بند درب

تعویض روغن آرام بند درب

 

چه روغنی برای درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی مناسب است؟

امروزه در اکثر مجتمع‌ها، ادارات، طلافروشی‌ها، صرافی‌ها و پارکینگ‌ها از درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی استفاده می‌شود. با توجه به استفاده همیشگی و کارکرد مداوم و مستمر درب‌های اتوماتیک، اجزای اصلی آن به ویژه قطعات موتوری و هیدرولیکی به شدت درگیر فعالیت هستند. به منظور جلوگیری از فرسودگی زود هنگام قطعات و هرز شدن چرخ دنده‌های متصل شده به پاشنه می‌بایست از روغن و روان کننده‌هایی با قدرت و چربی بهینه استفاده کرد. زیرا جک‌های برقی به وسیله روغن‌های هیدرولیکی باز و بسته می‌شوند. به این صورت که به وسیله پمپ هیدرولیک تعبیه شده در سیستم، یک فشار مثبت ایجاد شده و روغن با فشار در پشت بازوی جک‌ها قرار می‌گیرد و پس از آن درب باز و بسته می‌شود.

نحوه تعویض روغن جک آرام بند

نحوه تعویض روغن جک آرام بند

 

 به‌مرورزمان بر اثر کارکرد درب و جک‌ها و همچنین عوامل جوی (سرما و گرما) روغن درون آن کیفیت خود را از دست داده و در هنگام باز و بسته شدن با ایجاد سروصدا همراه است. علاوه بر این جک‌ها به سختی حرکت می‌کنند و ممکن است در طول مسیر متوقف شده و درب در حالت نیمه باز قرار بگیرد. این مشکل تنها با تعویض روغن آرام بند درب حل می‌شود. البته توجه داشته باشید که از هر روغنی نمی‌توان برای درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی استفاده کرد. روغن نامناسب نه تنها موجب عملکرد نامطلوب دستگاه می‌شود، بلکه سبب خرابی زود هنگام جک‌ها و سیستم هیدرولیک نیز خواهد شد. ما به شما توصیه می‌کنیم فقط از روغن‌های هیدرولیک استفاده کنید؛ چرا که تنها روغن مناسب برای تجهیزات و جک‌های هیدرولیکی این روغن‌ها هستند. روغن هیدرولیک در انواع مختلف با درصد و غلظت‌های متفاوت تولید شده که می‌توانید بر اساس نوع و مدل جک و اندازه درب یکی از آنها را انتخاب کرده و استفاده کنید.

نکته حائز اهمیت اینکه؛

«می‌توانید با سرویس به موقع و استفاده از روغن هیدرولیک مناسب عمر مفید دستگاه را افزایش دهید و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری نمایید. به یاد داشته باشید که عدم رعایت این اصول نه تنها سبب خرابی دستگاه می‌شود، بلکه هزینه‌های زیادی را نیز در پی خواهد داشت. در صورت عدم تخصص در این زمینه و عدم آگاهی از نحوه تعویض روغن آرام بند حتماً از افراد مجرب و متخصص در این حوزه کمک بگیرید. در وب‌سایت آتی یراق می‌توانید علاوه بر خرید محصولات مورد نظر از خدمات فنی این شرکت نیز بهره‌مند شوید. این مجموعه با بهره گیری از متخصصین کارآمد و جوان قادر است نیاز اکثر مراجعین و مصرف کنندگان را برآورده سازد.»

 

آموزش تعویض روغن آرام بند

آموزش تعویض روغن آرام بند

 

نحوه تعویض روغن آرام بند درب

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، جک آرام بند و درب‌های هیدرولیک به‌مرورزمان دچار خرابی می‌شود. از دلایل اصلی خرابی آرام بند می‌توان به یخ زدن هیدرولیک اشاره کرد. به طور کلی سرما و گرمای شدید باعث یخ زدن روغن هیدرولیک داخل جک آرام بند می‌شود. یکی از علائم اصلی خراب شدن روغن هیدرولیک سخت بسته شدن درب در زمستان و شل بسته شدن درب ها در تابستان است. در این گونه موارد می‌بایست در اسرع وقت نسبت به تعویض روغن هیدرولیک جک‌ها اقدام کرد. علاوه بر این می‌توانید با آموزش تعویض روغن آرام بند به دیگران، آنها را با نحوه تعمیر و نگهداری این وسیله پر کاربرد آشنا سازید.

به طور کلی نحوه تعویض روغن جک آرام بند را می‌توان این گونه بیان کرد:

  • ابتدا جک‌ها را تا انتها باز می‌کنیم. با این کار فشار روغن هیدرولیک به حداقل رسیده و می‌توان به راحتی روغن را عوض کرد. در صورتی که جک‌ها در حالت بسته قرار داشته باشند، فشار زیادی روغن در پشت پیستون‌ها، سبب پاشیدن یکباره روغن به بیرون خواهد شد.
  • سیستم انتقال برق ورودی به درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی را قطع کنید. این بخش یکی از مراحل اساسی در نحوه تعویض روغن آرام بند است. با انجام این کار از برق گرفتگی احتمالی یا گیر کردن افراد در بین درب و دیوار جلوگیری می‌شود.
  • اکنون می‌توانید پیچ تخلیه یا لوله انتهای یکی از جک‌ها را باز کرده و روغن هیدرولیک درون آن را تخلیه می‌کنیم.
  • در آخر با بستن تمام لوله و اتصالات می‌توانید از کنار پمپ روغن هیدرولیک جدید را درون مخزن آن بریزید و پس از آن سیستم را به برق متصل کنید.

در هنگام تعویض روغن آرام بند دقت کنید تا به اندازه استاندارد و مورد نیاز روغن درون جک‌ها ریخته شود. در صورت کم یا زیاد بودن روغن، سیستم آرام بند عملکرد مناسبی نخواهد داشت و درصد خرابی پیستون‌ها و جک‌ها افزایش می‌یابد.

 

نحوه تعویض روغن آرام بند

نحوه تعویض روغن آرام بند

 


جمع بندی

پیشرفت علم و تکنولوژی همواره سبب آرامش و آسایش بیشتر انسان‌ها شده است. آرام بندها، درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی نیز برای رفاه حال بیشتر و افزایش امنیت مکان‌ها طراحی و ساخته شده‌اند. یک تصور نادرست که همیشه وجود داشته و دارد این است که افراد زمانی نسبت به تعمیر و تعویض وسایل و تجهیزات خود اقدام می‌کنند که به طور کلی از کار افتاده باشد. در این صورت نه تنها برای یک یا چند روز از امکانات آن وسیله بی بهره خواهیم شد، بلکه تعمیر و راه اندازی آن مستلزم صرف هزینه زیادی خواهد بود؛ بنابراین می‌توان با بازدید مستمر و مداوم از آرام بند و دیگر تجهیزات از این قبیل، در صورت بروز مشکل نسبت به رفع آن اقدام کرد. تعویض روغن آرام بند یکی از راه‌های افزایش بهره وری و کیفیت درب‌های اتوماتیک و جک‌های برقی است. البته لازمه این کار آشنایی با نحوه تعویض روغن جک آرام بند است. بدین منظور و برای آشنایی بیشتر مصرف کنندگان در وب‌سایت آتی یراق آموزش تعویض روغن آرام بند قرار داده شده است.

LinkedIn
WhatsApp
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همیشه اولین نفر باشید! برای اطلاع از آخرین تخفیف‌ها و جدیدترین کالاها در خبرنامه ثبت‌نام کنید.

سبد خرید